Tűzoltó készülékek ellenőrzése
A különböző tűzoltó készülékek a létesítmény aktív tűzvédelmének egyik fontos eleme, mely egy esetleges tűz esetén könnyen és gyorsan alkalmazható.
Ennek ellenére nem elég „csak” megvenni a szükséges tűzoltó készüléket, így a készletben tartónak gondoskodnia kell, hogy ezt évente – a hatóság által nyilvántartásba vett, a jogszabályokban leírtak alapján karbantartó szervezettel vagy egy karbantartó szervezettel szerződéses jogviszonyban álló felülvizsgálóval – ellenőriztetnie kell.
Tűzoltó készülékek ellenőrzése
- Negyedéves szemle (üzemeltetői ellenőrzés);
- Éves alapkarbantartás (éves ellenőrzés, hitelesítés);
- Középkarbantartás;
- Teljes körű karbantartás.
A negyedéves ellenőrzést készletben tartó vagy egy általa megbízott személy végezheti a tűzoltó készülék készenléti helyén. (Ennek pontos menetét az 54/2014 (XII. 5.) BM rendelet 264 § (1) bekezdésében írja le)
Az éves alapkarbantartás (tűzoltó készülék éves ellenőrzés, hitelesítés), mint a fentebb leírtak szerint kizárólag tűzoltó készülék karbantartó szervezet, vagy vele szerződéses jogviszonyban álló szakvizsga bizonyítvánnyal rendelkező karbantartó személy végezheti.
Az éves ellenőrzés során tapasztalat hiányosságokról, további szükséges munkákról a karbantartó személy írásban értesíti a készletben tartó személyt, vagy szervezetet.
A felülvizsgáló személy átadja a „Tűzoltó készülék üzemeltetési napló”-t, melyben a készletben tartó szervezet jelöli, hogy a negyedéves szemrevételezés általa megtörtént.

Alapkarbantartás műveletei:
A tűzoltó készülék üzemszerű működőképességének megállapítása érdekében ellenőrizni kell jelző illetve biztonsági szerelvényeket.
Meg kell vizsgálni, hogy a készülék kifogástalan és biztonságos működését akadályozó horpadás, deformáció, korrózió vagy egyéb károsodás látható e.
Vizsgálni kell a tömlő és a lövőke állapotát és meg kell győződni arról, használatra alkalmas, kifogástalan állapotban vannak.
Ellenőrizni kell a készüléken található matrica olvashatóságát, megfelelő tartalmát és épségét.
A nyomásmérők ellenőrzése során, ha nem működnek akadálymentesen, vagy ha a mért nyomásérték előírtaktól eltér, akkor a gyártó által megadottak alapján kell eljárni.
A hajtóanyag mennyiségét nyomásméréssel kell ellenőrizni.
Középkarbantartás, melyet a tűzoltó készülékek 5. illetve 15. évében kell elvégezni.
Középkarbantartás műveletei:
- Ellenőrizni kell a nyomásjelző működőképességét.
- Ki kell üríteni teljesen a tűzoltó készüléket.
- Oltóanyag megvizsgálása.
- Meg kell vizsgálni a záró szerelvényeket, az elsütő fej szerelvényt, a nyomásmérő és jelző eszközöket, a tömlő és a pisztoly szerelvényt a korrózió és a sérülések megállapítása végett.
- Ellenőrizni kell a nyomástartó tartály belsejét, legfőképp a korróziós nyomokra, valamint a bevonat épségét és a hegesztési varratok állapotát.
- Megvizsgál minden záró elemet, a csatlakozók menetét alak és méret szempontjából is.
- Ellenőrizni kell a felszálló csövet.

A középkarbantartás magába foglalja az alapkarbantartás összes tevékenységét.
Az ellenőrzés végeztével a karbantartó a tűzoltó készüléket megtölti a megfelelő mennyiségű oltóanyaggal illetve hajtóanyaggal.
Középkarbantartás, melyet a tűzoltó készülékek 5. illetve 15. évében kell elvégezni.
Teljes körű karbantartás, melyet a tűzoltó készülék 10. évében kell elvégezni.
Teljes körű karbantartás:
- A meghibásodott vagy lejárt élettartamú részeket selejtezni kell majd újjal kell pótolni.
- A tartályt nyomáspróbáztatni kell az előírt nyomással.
- Az azonosíthatatlan, jelöletlen tartályokat selejtezni kell.
- Minden olyan szerelvényt, mely a készüléken nyomás alatt terhelt, nyomáspróbáztatni kell.
- A biztonsági szerelvényt ellenőrizni kell, és szükség esetén cserélni.
A teljes körű karbantartás magába foglalja a középkarbantartásnak és az alapkarbantartásnak a műveleteit.
A karbantartás végeztével a készüléket megtölti a megfelelő mennyiségű oltóanyaggal illetve hajtóanyaggal.
Az 50/2011. (XII. 20.) BM rendelet a bejelentésköteles tűzvédelmi szolgáltatási tevékenységek megkezdésének és folytatásának részletes szabályairól szóló rendelet 9. mellékletben szereplő táblázat szemlélteti az egyes tűzoltó készülékek szükséges karbantartási ciklusidejét, mely a következőképp néz ki:

A tűzoltó készülékek hiányáról vagy karbantartásának elmulasztásáról a 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet a tűzvédelemi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről, a tűzvédelmi bírságról és a tűzvédelemmel foglalkozók kötelező élet- és balesetbiztonságáról szóló rendelet írja le.
7. § (3) bekezdése szerint „Több szabálytalanság együttes fennállás esetén a bírság mértéke az egyes szabálytalanságokért kiszabható bírságok összege, de legfeljebb 10.000.000 forint.”
E rendelet 1. mellékletének táblázatában a 17. pontban a „tűzoltó készülékek hiánya (a veszélyes árut szállító járművek kivételével) 20.000-től 50.000 forintig, valamint a 18. pontban a „tűzoltó készülékek karbantartásának hiánya (veszélyes árut szállító járművek kivételével) 10.000-től 30.000 forintig bírságolható.